Przydatne informacje budowlane

Prace geodezyjne i badanie gruntu.

Ten zakres prac jest bardzo istotny, ponieważ dzięki pracy geodetów, nasz przyszły dom będzie prawidłowo ulokowany na działce, a ocena stanu podłoża pozwoli dostosować budynek (fundamenty) do lokalnych warunków gruntowych, czasem łącznie z wymianą podłoża (jeśli działka jest gliniasta lub torfowa). Badanie gruntu polega na wykonaniu kilku odwiertów na terenie działki o głębokości co najmniej 3 m (jeśli planujemy dom bez piwnicy) i 6 – jeśli budynek będzie podpiwniczony. Badanie takie określi też poziom wód gruntowych, co jest istotną informacją, jeśli chcemy mieć piwnicę. Pozwoli także dokonać wyboru w danym przypadku lepsze będzie zastosowanie tradycyjnych fundamentów płyty fundamentowej. Te wszystkie zależności mają oczywiście wpływ na koszty inwestycji i dzięki badaniu gruntu, które nie jest obowiązkowe (jego koszt to około 100 zł za 1 m odwiertu), można dobrze ją zaplanować.

Tradycyjne fundamenty czy płyta fundamentowa?

Wykonanie fundamentów to jeden z ważniejszych etapów budowy i trzeba dołożyć dużej staranności, żeby zrobić to prawidłowo, ponieważ fundamenty mają wpływ na całą konstrukcję domu, a ich ewentualna naprawa jest nie tylko bardzo kosztowna, ale czasem ze względów technicznych niemożliwa. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszy się płyta fundamentowa, której główną zaletą jest przenoszenie obciążeń z budynku na grunt poprzez dużą powierzchnię poziomą, co doskonale sprawdza się przy gruncie niejednorodnym, podatnym na osiadanie. Dzięki temu, że płytę wylewa się dosyć płytko, doskonale sprawdza się na działce, gdzie są wysokie stany gruntowe wód. Jeśli chodzi o koszty wykonania płyty w stosunku do kosztów zrobienia fundamentów, wykonanie płyty pozostaje droższe (ale w dużej mierze zależy to od konkretnej lokalizacji i gruntu).

Rodzaje więźb dachowych. Ciesielska czy prefabrykowana?

Więźba dachowa to swego rodzaju szkielet, o drewnianej konstrukcji, którego zadaniem jest przenoszenie obciążeń zewnętrznych pochodzących od wiatru i śniegu. Tradycyjną (ciesielską) i nadal najpopularniejszą więźbę dachową podzielić można na trzy podstawowe rodzaje: krokwiową, jętkową i płatwiowo-kleszczową. Elementy więźby ciesielskiej wykonać można w tartaku. Rodzaj więźby dobiera się do budynku w zależności od jego konstrukcji (rozpiętości i obciążeń). Inwestorzy mogą także zdecydować się na zastosowanie więźby prefabrykowanej, wytwarzanej w fabryce i przywożonej, i składanej na placu budowy. Takiej więźby nie da się wykonać metoda ciesielską – musi być wykonana w profesjonalnym zakładzie i zamontowana przez specjalistów. Cechy charakterystyczne takiej więźby to duża dokładność wykonania, dobra jakość surowca (drzewa), szybki sposób montażu. Ten rodzaj więźby warto zastosować w domach o dużych rozpiętościach, tak by wygospodarować dużą powierzchnię otwartą bez potrzeby budowania wielu ścian nośnych.

Rodzaje materiałów ściennych.

Decyzję o wyborze surowca, z jakiego powstanie dom, inwestor musi podjąć już na samym początku, bo od tego zależy koszt budowy, czas jej trwania oraz komfort przyszłych mieszkańców. Wśród najbardziej popularnych materiałów ściennych wymienić należy: silikaty, ceramikę poryzowaną, beton komórkowy.

silikaty – to produkt, który powstaje z mieszanki piasku, wapna i wody ze składników ekologicznych. Cegły silikatowe mają charakterystyczną biała barwę. Można z nich budować zarówno ściany nośne, jak i działowe. Charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną oraz termiczną. Są odporne na grzyby i pleśń oraz na warunki atmosferyczne i ogień. Są materiałem ciężkim, a co za tym idzie, nieco trudniej wywiercić w nich kanały czy zamontować np. meble.

ceramika poryzowana – pustaki poryzowane swoją strukturę (domieszkę powietrzną) zawdzięczają temu, że w trakcie ich wypalania stosuje się domieszkę drzewną. Utworzone w ten sposób pory dobrze wpływają na właściwości termiczne pustaków – ściany wolniej oddają ciepło. Dzięki temu dom z pustaków poryzowanych nie wychładza się zanadto zimą a w lecie panuje w nim przyjemna, niezbyt wysoka temperatura. Przy zastosowaniu ceramiki o grubości około 48-50 cm jej właściwości termiczne SA na tyle korzystne, że można zastosować samą ścianę bez ocieplenia (ściana jednowarstwowa).

beton komórkowy – materiał składający się w kilkudziesięciu procentach z powietrza, co daje mu najwyższe właściwości termiczne. Dzięki temu ściana z betonu komórkowego może być wykonana jako jednowarstwowa. Jest to materiał lekki, przez to lubiany przez ekipy budowlane, doskonale nadaje się także do rozbudowy. Ma bardzo dużą odporność na ogień.

Ocieplenie.

Najbardziej znanymi materiałami izolacyjnymi są styropian i wełna mineralna. Styropian ma nieznacznie lepsze niż wełna mineralna parametry izolacyjności termicznej, ale niższe właściwości akustyczne. Jest odporny na nasiąkanie wodą. Wygodny w przypadku ocieplania powierzchni płaskich oraz przy izolowaniu piwnic i fundamentów. Wełna jest materiałem naturalnym, jest sprężysta, chętnie używana przy ocieplaniu powierzchni o załamaniach, trudno dostępnych. Jest niepalna, ale nasiąkliwa, co raczej dyskwalifikuje ją w przypadku ocieplania elementów domu narażonych na większy kontakt z wodą.

Rodzaje dachów.

Dach jest bardzo widocznym elementem budynku, mającym ogromny wpływ na jego wygląd – niewłaściwie dobrany lub zmieniany w trakcie budowy może zachwiać proporcjami bryły. Ze względu na kształt i ilość połaci, rozróżnia się dachy jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, wielospadowe, dachy płaskie, naczółkowe lub mansardowe. Najpopularniejsze w Polsce są dachy dwuspadowe, głównie ze względu na łatwość obróbek blacharskich oraz niewysoką cenę. Bardziej skomplikowane dachy są trudniejsze w wykonaniu, potrzeba na nie więcej materiału, a tym samym są po prostu droższe i bardziej podatne na błędy wykonawcze. Inwestorzy coraz częściej skłaniają się ku budowie domów z płaskim dachem, które swój rozkwit przezywały w latach 60 i 70 XX w. Taki rodzaj dachu ma tę zaletę, że zupełnie eliminuje skosy i można wykorzystać dwie lub więcej pełnowartościowych kondygnacji. Niestety nie każdy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza taki typ budynków i często zdarza się, że domu z płaskim dachem nie da się wybudować w wybranej lokalizacji. Dachy naczółkowe nawiązują do budownictwa tradycyjnego, są coraz rzadziej spotykane, podobnie jak dachy mansardowe, których praktycznie już się nie stosuje. Jeśli chodzi o pokrycia dachowe to wciąż najpopularniejsza jest dachówka ceramiczna lub cementowa, często stosuje się także blacho dachówkę, która jest na tyle estetyczna, że ciężko ją odróżnić od tradycyjnej dachówki, a jest dobrym rozwiązaniem dla osób szukających tanich rozwiązań. 

Kominy.

 Dobór rodzaju komina zależy od tego, jakie dom będzie posiadać ogrzewanie. W przypadku ogrzewania paliwem stałym trzeba zrobić komin z materiałów żaroodpornych (cegła pełna, ceramiczna, szamotowa lub gotowych kształtek do kominów prefabrykowanych). Kominy dla ogrzewania niskotemperaturowego (olej, gaz) muszą zostać wykonane z materiałów kwasoodpornych, gdyż przy spalaniu tego typu paliwa skrapla się woda, która w połączeniu z tlenkiem siarki tworzy kwas. Inwestorzy mają do wyboru zrobienie komina z gotowego zestawu (prefabrykowany) lub wykonanie go tradycyjnie, poprzez wymurowanie. Prace muszą być wykonane z należytą starannością, ponieważ niedopuszczalne są jakiekolwiek rozszczelnienia komina, mogące stanowić śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców.

Okna i drzwi.

Obecnie na rynku jest szeroki wybór stolarki otworowej okiennej i drzwiowej. Dostępne są okna plastikowe, drewniane, aluminiowe o różnej klasie energetycznej, przeróżnych kolorach i wielu kształtach. Dla rozwiązań standardowych czy energooszczędnych producenci przewidzieli okna dwuszybowe, dla domów pasywnych można zakupić pakiety trójszybowe. W większości w projektach domów katalogowych stosuje się okna i drzwi o standardowych wymiarach, głownie ze względu na cenę. Natomiast inwestorzy szukający niestandardowych rozwiązań, okien o dużej powierzchni nietypowym kształcie, również nie powinni mieć problemu z ich zakupem – ograniczeniem może być jedynie cena, ale tak jest w przypadku większości towarów w niewielkich ilościach lub robionych na indywidualne zamówienie.

Rodzaje ogrzewania.

Wybór ogrzewania wpływa nie tylko na koszty za energię, ale determinuje sposób użytkowania budynku. Inaczej mieszka się w niemal bezobsługowym domu zasilanym pompą ciepła i ogrzewaniem podłogowym, inaczej w takim, gdzie jest kocioł gazowy, a jeszcze inaczej, gdy dom ogrzewa kocioł na paliwo stałe, wymagający obsługi przez mieszkańców. Ogrzewanie na paliwo stałe wybierają inwestorzy niejako do tego zmuszeni – wiele bowiem działek nie ma jeszcze podłączenia do sieci gazowej. Kocioł na węgiel czy ekogroszek wymaga zaplanowania osobnej kotłowni, najlepiej z niezależnym wyjściem na zewnątrz. Trzeba również przewidzieć miejsce na składowanie opału. Zaletą tego typu ogrzewania jest najmniejszy koszt pozyskania ciepła. Kolejny rodzaj ogrzewania to kocioł gazowy. Popularność ogrzewania gazowego ciągle rośnie, głównie z uwagi na jego bezobsługowość i stosunkowo niewysokie koszty. Poza tym taki kocioł nie wymaga dużo miejsca i można go zlokalizować w niedużym nawet pomieszczeniu gospodarczym. Kolejny sposób – ogrzewanie elektryczne nie jest zbyt często wybierane. Głównie z powodu wysokich kosztów za energię elektryczną oraz to, że według aktualnych przepisów – nie może być w domu jedynym źródłem ciepła. Niektórzy z inwestorów decydują się na ogrzewanie olejowe. Wadą tego wyboru jest dosyć wysoki koszt samej instalacji, zaletą – wygoda. W wielu domach budowane są również kominki, wspomagające ogrzewanie. Rozwiązanie ma to wielu zwolenników, głównie ze względu na wyjątkowy klimat, jaki kominek nadaje domowi. Zwłaszcza, że obecnie na rynku jest wiele różnych kominków, które już nie robią z salonu przysłowiową kotłownię – co do tej pory było głównym argumentem przeciwników stosowania kominków.

Instalacje podstawowe.

Każdy budynek wyposażony jest w podstawowe instalacje, takie jak: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza i wentylacyjna, instalacja elektryczna oraz gazowa. Przy projektowaniu instalacji warto pamiętać o wysokim poziomie ich funkcjonalności oraz o tym, że mają one wpływ na aranżację wnętrza (jak choćby rozplanowanie punktów świetlnych w budynku).

Wentylacja mechaniczna – rekuperacja.

Coraz więcej inwestorów wybiera do swojego domu wentylację mechaniczną – rekuperację. W budynkach energooszczędnych jest ona niezbędna – zapewnia dostęp czystego, świeżego powietrza, eliminuje powstawanie pleśni, grzybów, rozwój mikroorganizmów, a mieszkańcom tworzy przyjazny mikroklimat. Wpływa również na oszczędność energii, ponieważ odzyskuje ciepłe powietrze z tego wyrzucanego na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu wymiennych filtrów, rekuperacja jest wskazana dla alergików. Dom sprawia wrażenie stale przewietrzonego, bez zastojów nieświeżego powietrza. Dzięki sterownikom w każdym pomieszczeniu można niezależnie ustawić pożądaną temperaturę. Rekuperacja może posiadać również funkcję ogrzewania, oczyszczania lub nawilżenia powietrza.

Instalacje dodatkowe:

Dostępne obecnie na rynku rozwiązania umożliwiają inwestorom wybór nie tylko instalacji wspomagających ogrzewanie czy pozyskanie ciepłej wody użytkowej (instalacja solarna, fotowoltaika), ale także wszelkiego rodzaju aplikacje, podnoszące komfort mieszkania. Do takich instalacji należy niewątpliwe tzw. „dom inteligentny”. Dzięki temu rozwiązaniu, w domu możemy zaplanować wszystkie funkcje, od sterowania światłem, ogrzewaniem, zamykania zdalnie okien w razie deszczu, poprzez instalacje alarmowe, zraszanie ogrodu, zamykanie rolet, bram garażowych i wjazdowych. „Dom inteligentny” można rozbudowywać w zależności od potrzeb, fantazji, a granicą jest w zasadzie jedynie zasobność naszego portfela.

Elewacja.

Elewacja jest swoistą wizytówką domu, wieńczącą całość prac, stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale również ochronny. Ważne więc, by elewację wykonać w sposób ładny i trwały. Na rynku jest szeroki wybór różnych materiałów elewacyjnych, poczynając od tynków mineralnych, silikatowych, organicznych, poprzez farby, płytki elewacyjne, elewacyjne płyty kamienne itp. Modne i coraz częściej spotykane są elementy drewniane w elewacji, które wyglądają bardzo efektownie, ale mają jeden mankament – wymagają czasowej konserwacji. Bez tego zabiegu drewno szybko straci na wyglądzie i nasiąknie wilgocią, chyba, że zdecydujemy się na drewno egzotyczne, ale to jest zdecydowanie droższa opcja. Dużą popularnością cieszą się elewacje w jasnych, neutralnych barwach, z wstawkami z drewna lub stali – takie wykończenie nadaje bryle elegancji i ponadczasowego uroku.

Taras.

Taras stał się nieodłącznym elementem współcześnie budowanych domów, dającym właścicielom dodatkowe, przyjemne miejsce rekreacji i wypoczynku. Taras, połączony z wnętrzem domu dużymi przeszkleniami, staje się jakby jego częścią, zielonym salonem. Taras wykonać można z różnych materiałów, przy czym najpopularniejszy jest beton, bo daje niemal nieograniczone możliwości techniczne. Zastosować można także kostkę brukową, drewno lub kompozyt. Taras można częściowo zadaszyć, co da nam ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem i deszczem. 

Ogrodzenie.

Wybór ogrodzenia to kolejny wybór, który musi podjąć inwestor. Ważne jest, by ogrodzenie harmonijnie komponowało się z samym budynkiem i jego otoczeniem. Do wyboru mamy różne style ogrodzeń i różne materiały, z których można je wykonać: gotowe moduły z drewna, stali czy betonu, cegłę, łupki itp. 

Ogród.

Najczęściej inwestorzy zostawiają ten temat na koniec prac i uzależniają od tego, jaki ewentualnie budżet zostanie po wykonaniu zasadniczego zadania, jakim jest budowa. Ale jeśli dobrze zaplanujemy inwestycję, oszacujemy koszty i będziemy pilnować wydatków, warto w ogród zainwestować na początek. Większość roślin potrzebuje dłuższego czasu, żeby urosnąć i wyglądać efektownie. Przy dobrym zabezpieczeniu działki można je posadzić już na początkowym etapie budowy, tak, żeby cieszyły oko zaraz po wprowadzeniu się do wymarzonego domu. Na rynku działa wiele firm z branży ogrodniczej, jeśli więc finanse nam na to pozwolą, warto zainwestować w profesjonalne zaplanowanie i wykonanie ogrodu.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram